Le Grand Bornand

Výška areálu 1000 - 2100 m
Výška střediska 1300
Z Prahy: 980 km
44 sjezdovek (83 km)
Počet černých sjezdovek 3 Počet červených sjezdovek 14
Počet modrých sjezdovek 14 Počet zelených sjezdovek 13
30 lanovek a vleků
Počet lanovek 2x
Počet sedaček 12x
Počet vleků 16x
Běžecké tratě (km) 58
Snowpark
Kluziště
 • 90 km sjezdovek, 1000 - 2100 m n. m.
 • skvělá dopravní dostupnost, po dálnici téměř až do střediska
 • pouze 980 km z Prahy
 • propojení se střediskem Cluse - 220 Km sjezdovek
 • typická savojská atmosféra
 • kolébka oblíbeného francouzského sýra Reblochon

SKIPASY:

Le Grand Bornand (GB) - platí pro oblast Le Grand Bornand a Le Grand Bornand Chinallon,

Aravis (AR) - platí na oblast Massif des Aravis - střediska La Clusac, Manigod, Saint Jean de Sixt, Le Grand Bornand

Více o skipasech

Sport a aktivity

 • kluziště, ice climbing - lezení na ledové stěně, sáňkování, výlety na sněžnicích, nordic walking, speed riding, Via Ferrata, paintball
 • kino, Spa, kreativní workshopy - keramika, kresba na dřevo
 • návštěva farmy s ochutnávkou sýra, restaurace, bary a kluby

Služby a ostatní

Místní skibus zdarma, informační centrum, půjčovna lyžařského vybavení, pošta, banka, lékař, lékarna, hlídání dětí, prádelna, knihovna, kulturní centrum.

Doporučujeme

 • Návštěvu místní farmy s ukázkou výroby tradičního francouzského sýra Reblochon a ochutnávkou

 • Ochutnávku typického francouzského pokrmu „Tartiflette“ spojenou s večerní procházkou městečkem

 • „Cow Art“ – v průběhu celé sezony se na různých místech v celém lyžařském středisku nachází výtvarná díla a sochy umělců na téma: „krávy“

Le Grand Bornand - podrobně

V srdci alpského masivu Les Aravis, jen asi 50 km od Genevy, se nachází rodinné středisko Le Grand Bornand, které si dodnes zachovalo klasický savojský ráz. Na rozdíl od některých francouzských zimních středisek zde nenajdete žádný „panelák“, ale naopak řadu malých rodinných pensionů a chaletů. Centrum tvoří vesničky Le Grand Bornand Village a Le Grand Bornand Chinallon vzdálené od sebe 6 km. Samotné středisko nabízí 90 km sjezdovek, ale jeho spojení s horským hřebenem Aravis včetně střediska Cluse otevírá bránu ke 220 km úžasného lyžování a snowboardování. Grand Bornand dbá i na obnovu své infrastruktury - konkrétně zde přibyly dvě nové lanovky (6 místná a 4 místná na Massif de l Aiguille).  Dále můžete vyzkoušet řadu sportovních aktivit - kryté kluziště, jízdu na sněžném skútru, výlety na sněžnicích, héliski, lezení v ledu, atd. Le Grand Bornand je navíc zajímavý i svou dostupností - VZDÁLENOST Z PRAHY POUHÝCH 980 km, po dálnici téměř až do střediska. Skibusy zde jezdí zdarma.

Historie

Věděli jste, že...?
Le Grand-Bornand je jedním z míst, které platí za kolébku oblíbeného francouzského sýra Reblochon. Jedná se o výtečný, zrající krémový sýr, bez kterého by se Savojská kuchyně vůbec neobešla. Používá se zde do celé řady receptů (například do zapečených brambor s cibulí a slaninou; v Čechách známo jako “francouzské brambory“). Reblochon byl poprvé zmíněn v notářském zápisu z roku 1699, kdy jej jistý Jean Louis Favre odkázal výměnou za pozemky (konkrétně plato sýrů reblochon výměnou za horu Marolly). Ovšem výroba tohoto sýru byla známa již ve 14. století. Název reblochon pochází z původního savojského slovesa „re-blocher“ a znamená znovu podojit. Sýr se totiž vyráběl z druhé várky dojení kravského mléka. Takto nadojeného mléka bylo sice menší množství, zato však bylo daleko kvalitnější (tučnější a smetanovější). K druhému podojení docházelo zpravidla až v nočních hodinách a provádělo se „na zapřenou“ majitele dobytka (objem podojeného mléka se totiž každodenně kontroloval, aby bylo přibližně zjištěno množství později vyrobeného sýra.) Snad i proto nepatřil Reblochon dlouho k tabuli urozených pánů a kněžích a byl konzumován výhradně v rodinách sedláků. Teprve v 18. století se rozšířil i do sklepů církevních hodnostářů, měšťanů a majetnějších rodin, většinou jako naturálie za pronajaté pastviny. Je zajímavé, že veškeré notářské zápisy z 18. století zmiňující reblochon byly vyjednávány výhradně s venkovany právě z vesnice Le Grand Bornand.

 • Doporučujeme

  POJIŠTĚNÍ ONLINE

   

  Cestovní pojištění "na míru" od Union pojištovny.

 • Doporučujeme

  ŘÍČNÍ PLAVBY

   

  KAPITÁNEM BEZ ZKOUŠEK!

  Staňte se kapitánem lodi a sami rozhodněte, kam se svou posádkou zamíříte. Vydejte se netradiční dovolenou v pohodlí obytné lodi. A to vše bez předchozích zkušeností a kapitánských zkoušek!

 • Doporučujeme

  Luxusní chalety

   

  Ubytování v luxusních chaletech.

  Komfortní ubytování chaletového typu je vhodné i pro ty nejnáročnější (ne)lyžaře, kteří si chtějí svou dovolenou užít nejen na svahu, ale i mimo něj.

 • Novinka

  TESTOVÁNÍ LYŽÍ LUSTi

  "Na hory s Talpou"

  Pojeďte si s námi užít prodloužený předvánoční víkend na náš vychytaný SKI OPENING s testováním lyží LUSTi

  12.12. - 15.12.2019

  Kaunertal
  s bohatým doprovodným programem.

Talpa logo

CK Talpa spol s.r.o.

Zapova 14
150 00 Praha 5

Otevírací doba

září - březen:
po - čt: 10:00 - 18:00
pá: 10:00 - 16:00   

Ačcka
Dotazy a objednávky
257 310 901
Nebo emailem
info@talpa.cz

Máte dotaz?

Talpa logo