- 185 km sjezdovek, 1650-2750 m n. m.
- 83% sjezdovek ve výšce nad 2000 m n. m.
- velké množství terénů pro freeride
- výborné sněhové podmínky po celou sezónu
- bydlení zpravidla téměř na svahu
Sport a aktivity střediska:
- večerní lyžování, výlety na sněžnicích, pěší výlety, nordic walking, sáňkování, psí spřežení, vyhlídkový let helikoptérou
- paragliding, snowscoot, speed riding, sněžný skútr
- spa, masáže, restaurace, bary a kluby, týdenní animační program
Služby a ostatní:
Místní skibus zdarma, informační centrum, půjčovny lyžařského vybavení, lékárna, lékař, banka, pošta, supermarket, autoservis.
Doporučujeme
- Pokud nemáte strach z rychlosti a strmých svahů určitě si vyzkoušejte zdejší trať pro rychlostní sjezdové závody tzv. letmý kilometr.
- Pro milovníky adrenalinu je zde taky černá sjezdovka La Coni, která má prvních 200 m sklon 43 stupňů.
NEJVĚTŠÍ SNOWBOARDOVÝ AREÁL
Lyžařská oblast La Foret Blanche ležící ve středu Hautes Alpes, vznikla spojením středisek Vars a Risoul. Je velmi oblíbená svou rozmanitostí – množstvím upravených sjezdovek všech obtížností a téměř nekonečnými možnostmi freeridu. Převážně severovýchodně orientované lyžařské svahy jsou zárukou kvalitních sněhových podmínek po celou sezónu. Na své si zde přijdou i milovníci snowboardů. Lákadlem je jeden z největších snowboardových areálů ve Francii „Surfland“ dlouhý 2 km s převýšením 500 m a osvětlenou U-rampou. K „adrenalinovým“ zážitkům patří i možnost vyzkoušet si letmý km na trati se sklonem až 95 % (zde padly světové rekordy: na lyžích 243 km/hod a na horském kole 200 km/hod). Poblíž této trati najdeme i jednu z nejtěžších černých sjezdovek v Evropě – La Coni, která má na prvních 200 m sklon až neuvěřitelných 80 %. Široké a upravované sjezdovky jsou vhodné i pro méně pokročilé lyžaře, jedna je vyhrazena pro úplné začátečníky. Ve Varsu vás určitě nezklame nádherná červená sjezdovka Olympique z vrcholu La Mayt 2580 m. Pobyt vám zpříjemní také večerní snowboardová show s hudbou, ochutnávky vína a trhy.
Věděli jste, že...?
Risoul byla původně, na rozdíl od jiných středisek zimního lyžování, zcela obyčejná obec s vlastní dlouhou historií. Díky své poloze v izolaci vysokých hor Jižních Alp zde bylo vybudováno opatství, jehož blahobyt byl více či méně závislý na prosperitě středověkého hradu a jeho panstva. Během celého středověku se oba světy (světský i církevní) doplňovaly. Jistý úpadek však přišel na konci 18. století. Nový elán a možnost rozvoje znamenalo až vybudování lyžařského střediska Risoul 1850 v 70. letech minulého století. I díky tomu je však v Risoulu a jeho okolí řada zajímavých pamětihodností (kostel z 16. století se zachovalými freskami, zajímavá zvonice…). Nedaleko se nachází léčivý horký pramen (28,5°C ) známý již v antických dobách (kožní, dýchací onemocnění, revma).